Staff

Town & Country School

Clink on the names below for information about our staff members.


Administration

Loretta Keller- Executive Director

Denise Jurbala- Lower School Administrator

Shevaun Etier- Upper School Principal/Superintendent

Robin Klugh- Counselor 

Shelley Holmes-Community and Development Director

Tonya Stone- Student Affairs Coordinator

Cyndi Tolbert- Office Administrator

Karen Laub- Administrative Assistant

Courtney Taylor- Lower School Assistant

Lower School 

Kathy Talley- Educational Consultant

Debbie Douglass- Outback Teacher

Karen Grant- Outback Assistant

Kim Rogers- Coral Reef Teacher

Gail Little- Coral Reef Assistant

Nina Meyer- Mountain Range Teacher

Autumn Forehand- Mountain Range Teacher Assistant

Kim Walker- Rainforest Teacher

Renda Elliott- Rainforest Assistant

Lisa Hilton Walling- Tropical Island Teacher

Britni Conley- Tropical Island Assistant

Carol Carlson- Educational Tutor

Middle School 

Angela Beatie- Creeks, 7/8 Math

Eva Culp- Creeks Assistant

Lynn Creider- Seminoles, 7/8 Social Skills and Life Skills

Pat Sharp- Seminoles Assistant‚Äč

Cassie Riggs- Cherokees, 7/8 Social Studies and Science

Savannah Kizzia, Creeks Assistant

June Maddox- Chickasaws, 7/8 Written Expression

Syndia Fahnestock- Chickasaws Assistant

Jan Hull- Choctaws, 7/8 Literature

Katie Freeman- Choctaws Assistant

Upper School 

John Carle- History

Crystal Carey- English/Assistant Principal

Margaret Critchnau- Math

Devin Cross- Science

Holly Ivers- Science

Steven James- History

Casey Macpherson- English

Catherine Smith- Math

Shelley Baig- English Assistant

Jamie Beuchat- Math Assistant

Sara Beuchat- English Assistant

Shelly Friend- Science Assistant

Carol Giese- History Assistant

Melody Moore- History Assistant

Michelle Sherman- Math Assistant

Jessica Stevens- Science Assistant

Specialists

Terri Bieri- Lower School Speech & Language Therapist

Rebecca Bishop- Middle School Speech Pathologist

Susie Briggs- Reading Specialist

Barabara Crawford- Upper School Speech Pathologist

Janet D’Arcy- Lower School Speech & Language Coordinator

Rebecca Deshong- Music

Emilie Meyer- P.E.

Ray Odor- Computers

Christian Schmidt- Librarian

Mark Wolfe – Art